Odgoj s glazbom ‘Musica’

Odgoj s glazbom Musica je edukativno-glazbeni program kojim se potiče glazbeni, motorički i mentalni razvoj djece.

Program se sastoji od različitih glazbenih radionica i koncerata kojim se educiraju djeca do šeste godina uz igru, ples i oslikavanje klasične glazbe.

Cijelu priču Odgoja s glazbom osmislila je magistrica glazbene teorije Lana Marasović koja je je svoju ljubav prema glazbi i djetetu povezala u zanimljiv, inovativan i društveno odgovoran projekt.

Lana je magistrirala na Umjetničkoj akademiji u Splitu, odsjek Glazbena teorija, na temu predškolskog glazbenog odgoja, a usavršila se na Mozarteum akademiji u Salzburgu te Orff Institutu u Finskoj i Rusiji.

Još za vrijeme studentski dana smišljala je programe za djecu predškolske dobi koji su iznjedrili jedinstvenim konceptom programa Odgoj s glazbom.

Program je trenutno usvojen u više odgojno-obrazovnih institucija grada Splita čime je autorica dala svoj doprinos razvoju hrvatskog obrazovnog sustava.

Program radionica usmjeren je na izražavanje glazbenog doživljaja likovnim izrazom kroz aktivnosti pjevanja, slušanja i sviranja glazbe uz pomoć posebno prilagođenog Orff instrumentarija koji je osmišljen za djecu u predškolskoj dobi.

Isto tako, kroz razne glazbene igre poput imitacije životinja i plesa šarenim maramama djeca osvještavaju razliku između glazbenih dubina i visina.
Program je odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, odnosno Agencije za odgoj i obrazovanje, a vode ga akademski obrazovani glazbenici koji su se usavršili na Orff Schulwerk edukacijama.

Učenje uz glazbu, pokret, dramu i govor

Orff pristup razvojni je način pristupanja glazbi. Pristup je razvio Carl Orff, njemački skladatelj i pedagog, zajedno s Gunild Keetman 20-ih godina prošlog stoljeća.

Orff je spojio glazbu, pokret, dramu i govor u “lekcije“ koje su vrlo slične pravoj spontanoj dječjoj igri kroz koju se govori, pjeva, pleše, svira, imitira glazbu pokretom te se upotrebljavaju segmenti drame.

Poseban naglasak stavlja se na poticanje dječje improvizacije i individualnosti, što je i jedan od temelja Orff pristupa. Djeca od samog početka komuniciraju s instrumentima koji su prilagođeni njihovom uzrastu.

Knjiga o bojama

Igra je vrlo važan dio djetinjstva putem koje djeca uče vještine potrebne za kasniji razvoj. Putem igre djeca razvijaju grubu motoriku koja je temelj za razvoj precizne, fine motorike.

Fina motorika je sposobnost stvaranja preciznih sitnih pokreta rukom uz zadržavanje dobre koordinacije između prstiju i oka. Osim povezanosti grube i fine motorike, bitno je naglasiti povezanost fine motorike i razvoja govora.

djeca instrumenti klavir sviranje dijete djevojčica

Odgoj s glazbom ‘Musica’ je u suradnji s tvrtkom Zmalac, osmislio jedinstvenu interaktivnu edukativno-glazbenu knjigu pod nazivom ‘Knjiga o bojama’ uz koju djeca kroz pjesmu i igru s lakoćom uče raspoznavati boje.

Knjiga o bojama osmišljena je upravo za razvoj fine motorike i kognitivnih sposobnosti za djecu od najranije dobi kroz usvajanje sposobnosti mišljenja, rasuđivanja i učenja.

Na ovaj način djeca se emocionalno razvijaju, usvajaju govorne vještine kroz učenje novih riječi te razvijaju mentalne vještine kroz razvoj mašte, novih ideja, memorije i koncentracije.

Glazbu i stihove napisala je Lana Marasović, a za ilustracije knjige zaslužna je Margarita Milavić.

Glazbenu podlogu knjige predstavlja Pjesma o bojama koja je nastala kao uspavanka majke djetetu.

Knjiga ima svojevrsnu mogućnost smiriti dijete prije spavanja i stvoriti ugodu i osjećaj sigurnosti zbog prisutnosti roditelja koji čita knjigu.
Ova edukativna knjiga time potiče roditelje da provedu kvalitetno zajedničko vrijeme sa svojom djecom uz pjesmu, brojalice, priču i ples s maramama.

Više informacija na: Odgoj s glazbom