Hod po rubu: odrastanje može biti složeno

Razdoblje odrastanja do 18 godine, razdoblje djetinjstva i mladenaštvo je veoma složen multidimenzionalni, biosocijalni fenomen i puno subjektivnih i objektivnih endogenih i egzogenih faktora utječu na odrastanje ove dobne skupine i obzirom na socijalne fenomene pa se takva pojava može nazvati odrastanje odnosno stasanje u odraslu osobu i da se pri tom pojavi asocijalno i delikventno ponašanje djela mladih osoba.

Obzirom da se radi o maloljetničkom deliktu moguće je uvijek zaključiti da se radi o jednom nepromišljenom aktu, koji je najčešće uzrokovan utjecajem sredine odnosno drugih vršnjaka s kojima se maloljetnik druži. Kako se treba djelovati na njegovo ponašanje, pitanje je primjene sankcija, a najčešće se treba pružati pomoći, nadzor i briga i ponuditi maloljetniku mogućnost popravka takvog ponašanja i prihvaćanja odgovornosti od strane maloljetnika da se više ne nastavi delikventno ponašati.

U odnosu na kretanje kriminaliteta mladih u Hrvatskoj može se reći da se radi o jednom kontinuiranom broju počinitelja kaznenih djela i da kao što su i svjetska i europska brojenja počinjenja kaznenih djela od strane maloljetnih osoba jedna stalna brojka koja sinusoidno raste i pada ali uvijek zadržava neku određenu stabilnost.

Same statistike delikvencije mladih na žalost neopravdano smanjuju broj počinjenja kaznenih djela od strane mladih osoba jer postoji problem tzv.tamne brojke kriminaliteta koja se odnosi na znatan broj kaznenih djela za koje se uopće ne sazna ili se sazna ali se ne utvrdi osoba osumnjičena kao počinitelj, a velike tamne brojke su upravo za kaznena djela koja se odnose samo na počinitelja ovisi o različitim čimbenicima, o vrsti kaznenih djela, o uvjetima rada policije odnosno državnog odvjetništva i kasnijeg procesuiranja takvog kaznenog djela i počinitelja.

Međutim u istraživanju samo percepcije studenata koji su iskazivali o tome da li su se u vrijeme maloljetništva ponašali delikventno, da li su počinili neki prekršaj ili kazneno djelo proizlazi da se radi o jednom fenomenu maloljetničke delikvencije koja ima u pravom smislu veliki ulaz broja maloljetnih osoba koje su se sporadično mogle i ponašati delikventno da se kasnije nikada ne nastave tako ponašati.

Ova je knjiga napisana s namjerom da prikažu razlozi jednog neprihvatljivog ponašanja maloljetnika koji u svom odrastanju bude prepušten sam sebi nakon smrti majke, oca koji ne sudjeluje u odgoju i kretanje u delinkvenciju. Istražni zatvor i izvršavanje odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod ostavljaju trag na mladiću, ali zahvaljujući pozitivnim osobama koji mu pomažu vidljiva je nit kretanja prema boljem životu.

Dobar opis poteškoća i dobrih stvari su ustvari opisi rizičnih i zaštitnih čimbenika za maloljetnika, što čitatelja držati u napetosti. Roman kojeg bi trebali pročitati mladi, ali i njihovi roditelji.
Dr.sc. Lana Petö Kujundžić