Kretaivne radionice za djelc: zimske likovne kolonije

Od 22. do 26. siječnja 2018. godine u Karlovcu će se održati 45. Zimska likovna kolonija poznatija kao ZILIK u organizaciji Centra za pružanje usluga u zajednici Vladimir Nazor (prije Dom za djecu Vladimir Nazor Karlovac) i u suradnji s brojnim hrvatskim likovnim umjetnicima.

Ovogodišnji ZILIK 45. godinu za redom okuplja ugledne hrvatske likovnjake i dovodi ih na kreativne radionice za djecu osnovnih i srednjih škola, te štićenike domova iz svih dijelova Hrvatske. Ova kulturna manifestacija koju je karlovački dječji dom pokrenuo davne 1974. godine kako bi djeci približio umjetnost i kako bi ih potaknuli na kreativno izražavanje, ubrzo je prerasla okvire doma i postala značajan kulturni događaj. Gotovo da i nema velikih imena hrvatskog slikarstva koji svoje mjesto u protekle 44 godine nisu pronašli upravo na ZILIK-u.

Ovogodišnja kolonija bit će otvorena 22. siječnja u 19.30 sati u Gradskom kazalištu Zorin dom svečanim otvaranjem izložbe poznate karlovačke umjetnice Vanje Krmpotić. Svakog dana u Centru za pružanje usluga Vladimir Nazor održavat će se kreativne likovne radionice za djecu i mlade pod vodstvom likovnih umjetnika Lonca, Mirana Šabića, Sanje Pribić, Siniše Reberskog i Katarine Vojković. Njima će se pridružiti i brojni drugi umjetnici likovnjaci.

Sa zadovoljstvom i veseljem nastavljamo tradiciju ZILIK-a i ove godine. 45. ZILIK je pred nama, te će ova jedinstvena manifestacija opet razveseliti djecu i sve ljude dobre volje. Hvala našim prijateljima koji izravno i neizravno žive ZILIK.

Zimska likovna kolonija završava 26. siječnja 2018. otvorenjem izložbe radova nastalih na 45. ZILIK-u.

likovna-radionica-1

Raspored radionica Malog ZILIK-a

45. ZILIK, 2018.

PONEDJELJAK 22.01.2018. – LONAC

Prva radionica od 10-12h: Ime u obliku grafita
Voditelj: LONAC, vizualni umjetnik

Opis radionice:
Na prvoj radionici, uz kratki uvod o grafitima i kaligrafiji, polaznici bi dobili zadatak da svoje ime ili nadimak pretvore u grafit igrajući se različitim oblicima slova.
Cilj radionice je da se polaznicima približi onaj kreativniji aspekt grafita koje bi trebali gledati kao umjetnost kaligrafije.
Uzrast djece: radionica je namijenjena za djecu od 10 do 17 godina

Druga radionica od 15-17h: Imaginarni likovi
Voditelj: LONAC, vizualni umjetnik

Opis radionice:
Druga radionica se nadovezuje na prvu, jer bi polaznici kroz imaginaciju osmislili dizajn nekog lika tj. “charactera”, što isto dijelom spada pod uličnu umjetnost.
Cilj radionice je da se polaznike potanke na kreativno razmišljanje i razvijanje mašte.

ŽIVOTOPIS – LONAC:
LONAC je rođen 1987. godine u Zagrebu. Osnovnu školu završio je u Zagrebu. Nakon završene srednje Zagrebačke umjetničke gimnazije 2006. godine upisao je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, Nastavnički smjer. Diplomirao je u klasi prof. Ines Krasić 2013. godine.
Izlagao je na dvije samostalne i na nekoliko skupnih izložbi diljem Hrvatske. Od 2013. godine član je platforme P_3, a od 2016. godine član je HDLU-a.

UTORAK 23.01.2018. – MIRAN ŠABIĆ

Prva radionica od 10-12h: Biljke i životinje iz mašte
Voditelj: as. dr. art. Miran Šabić

Opis radionice:
Radionica se zasniva na umjetničkoj tehnici Frottage. Frottage ili trljanica je tehnika u kojoj se pomoću olovke ili grafitnog štapića, prislanjanjem papira na neku površinu, preslikava trag te površine na papir.
Najpoznatiji primjer ove tehnike je dječja igra u kojoj se uzme kovanica, na nju se stavi papir, te se trljanjem olovke po papiru dobije trag kovanice. No, na taj način se može dobiti trag bilo kojeg teksturalnog predmeta – list, zid, drvo…
Cilj radionice je da djeca pomoću ove tehnike prikažu svoje najdraže biljke i životinje ili za stvaranje nove biljke i životinje iz svoje mašte.
Također, moguće je korištenje različitih dobivenih tekstura za kolažiranje.
Uzrast djece: radionica je namijenjena za djecu od 7 do 18 godina

Druga radionica od 15-17h: Moj najdraži predmet
Voditelj: as. dr. art. Miran Šabić

Opis radionice:
Radionica se zasniva na suvremenoj grafičkoj tehnici Pronto plate litografije. Posebnost ove netoksične i vrlo jednostavne grafičke tehnike je u tome da se crta kemijskim olovkama i markerima po specijalnoj plastičnoj foliji, te se ubrzo nakon crtanja može krenuti u postupak otiskivanja.
Otiskuje se pomoću valjaka i uljane boje i standardne preše za duboki tisak. Nema uporabe otrovnih kiselina ili razređivača. Boja se čisti običnim jestivim uljem, a nečistoće na matrici alkoholom.
Cilj radionice je da djeca pokušaju nacrtati svoj najdraži predmet. Zanimljivost ove tehnike je u brzoj realizaciji, tako da djeca mogu napraviti više otisaka najdražeg predmeta te ga pokloniti svojim prijateljima.
Uzrast djece: radionica je namijenjena za djecu od 7 do 18 godina

ŽIVOTOPIS – MIRAN ŠABIĆ:
doc.dr.art. Miran Šabić rođen je 1986. u Brežicama, Slovenija. Godine 2010. diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Frane Para. Iste godine upisao je Poslijediplomski doktorski studij slikarstva pod mentorstvom red.prof.art. Ante Rašić i izv.prof.dr.sc. Leonida Kovač, te je doktorirao 2017. godine.

Sudjelovao je na rezidencijalnim programima VCCA Residency Virginia u SAD-u, St. Marys College of Maryland u SAD-u, u Frans Masereel Centrumu u Belgiji, te u I-A-M Residency Berlin u Njemačkoj. Držao je predavanja o vlastitom radu u SAD-u (Maryland, Leonardtown, New York), u Latviji (Riga), Belgiji (Kasterlee, Arendonk), Njemačkoj (Stuttgart) te Hrvatskoj.

Od 2009. kontinuirano izlaže u Hrvatskoj i svijetu. Izlagao je na 14 samostalnih te gotovo 100 skupnih izložbi od kojih su najznačajnije: The 22nd Seoul International Festival, Chosunilbo museum, Seoul, Korea / Neo Print Prize 2014, Neo: Gallery, Bolton, Engleska, UK / 8th International Printmaking Bienal Douro 2016, Douro, Portugal / The 3rd and 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Sfântu Gheorghe, Rumunjska / 1st Expression of World Art (NEWA) 2011, Henan Museum, Zengzhou, Kina / T- ht nagrada, MSU, Zagreb, Hrvatska / 7. Biennale of Drawing, Muzeum of West Bohemia, Plzen, Češka / Print art fair, FMC, Kasterlee, Belgija / DI CARTA/PAPERMADE, Schio, Italija …

Dobitnik je više nagrada i priznanja od kojih se ističu Nagrada Muzeja suvremene umjetnosti, 33. Salon mladih, Dom HDLU, Zagreb, 2016. / IMAF award, OSTEN Bijenale crteža, Makedonija 2012. / Velika nagrada za grafiku, INTERBIFEP, Međunarodna galerija portreta, Tuzla, BiH, 2011. / Nagrada HDLU-a, 6. Hrvatski trijenale grafike 2012. Od 2012. radi kao asistent na Grafičkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, a od 2018. postaje docentom na istoj akademiji. Živi i radi u Samoboru i Zagrebu.

SRIJEDA 24.01.2018. – SANJA PRIBIĆ

Radionica: Moja knjiga – razbibriga
Voditeljica: Sanja Pribić, akademski slikar-grafičar

Opis radionice: Autorska slikovnica
Uvod: razgovor o knjigama, slikovnicama, njihovom nastanku, od priče, preko ilustracija do tiska. Razgledavanje originala ilustracija i probnih otisaka.

Izbor slikovnice koju će svako dijete raditi. Potaknut ću ih da smisle svoju priču i oslikaju je. Ukoliko će se nekome od djece to učiniti preteškim zadatkom, izabrat će slikovnicu koju je u djetinjstvu čitalo.
Zadatak: na presavinutom arku papira A3 formata, odnosno na svakoj od 4 strane, napisati kratak tekst i naslikati pripadajuću ilustraciju. Korice bi napravili od valovitog kartona. Korice i unutrašnjost knjižice uvezali bi iglom i koncem; za mlađe sudionike to bih učinila ja, stariji bi to napravili samostalno ili uz pomoć odgajatelja.

Zašto sam izabrala ovu temu? Budući da je upravo usvojena Strategija za poticanje čitanja kod djece, upućivanje na knjigu, pogotovo ovako nastalu, unikatnu (na što ću djeci skrenuti pažnju), čini se vrlo primjerenim. Iskustvo stvaranja svoje, autorske knjižice, koja može poslužiti i kao poklon prijateljima, još je jedan od načina na koji knjiga može biti prisutna u životu djece/učenika.
Uzrast djece: radionica je namijenjena za djecu od 7 do 18 godina

ŽIVOTOPIS – SANJA PRIBIĆ:
Rođena je u Zagrebu. Diplomirala je na Grafičkom odjelu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu 1986. godine s pohvalom Nastavničkog vijeća u klasi prof. Frane Para. Samostalna je umjetnica, članica hrvatskih strukovnih udruženja ( HDLU, ULUPUH, HZSU ). Sudjelovala je na 101 skupnoj izložbi (Saloni mladih, Zagrebački saloni, Zagrebački salon primijenjenih umjetnosti, Triennale grafike, Staklo u suvremenom hrvatskom kiparstvu, Triennale crteža, Hrvatski biennale ilustracije, Tiennale grafike u Bitoli, Biennale ilustracije u Bratislavi, IX Biennale internazionale dell’ umorismo, Ferrara, Italija, Internacionalni biennale grafike, Evora, Portugal … itd.) u zemlji i inozemstvu (Austrija, Azerbajdžan, Bugarska, Francuska, Italija, Makedonija, Njemačka, Portugal, Slovačka, Slovenija, Srbija, Turska). Priredila je 25 samostalnih izložbi. Autorica i koautorica koncepcija izložbi održanih u Galeriji ULUPUH i Salonu Izidor Kršnjavi, kao i članica organizacijskog odbora prvog Festivala ilustracije. Sudjeluje na likovnim simpozijima i kolonijama u zemlji i inozemstvu, te redovito održava likovne radionice za djecu i odrasle. Bavi se ilustriranjem i grafičkim dizajnom. Dosad je ilustrirala više udžbenika, slikovnica, brošura, plakata i knjiga za djecu i odrasle, a ilustracije objavljuje i u hrvatskim časopisima za djecu. Autorica je čestitke za UNICEF “Baby, hi”. Koautorica je udžbenika “Estetika odijevanja”, izdanog 2000. godine. Piše i objavljuje priče za djecu. Bavi se fotografijom.

Dobitnica je Pohvale nagrade Grigor Vitez za ilustracije u autorskoj slikovnici “Putovanje plave suze” (2014.) i Specijalne nagrade na međunarodnom Biennalu ilustracije u Zagrebu (2016.). Finalistica je nagrade “Ovca u kutiji” (2016.).

ČETVRTAK 25.01.2018. – SINIŠA REBERSKI

Radionica: Tajni život slova
Voditelj: red. prof. mr. art Siniša Reberski

Opis radionice:
Tema radionice je slovo. U uvodnom se predavanju djeca upoznaju sa mogućnostima slova u likovnom oblikovanju: inicijali, slovoslike, kaligrami.

U nastavku djeca crtaju oblike slova dajući im antropomorfne osobine. Slova se pretvaraju u likove, ljudske, životinjske, biljne ili u razne predmete. Nacrtane se oblike kolorira i dekorira. Cilj je radionice proširiti spoznaju o slovima i razbiti sliku da je pisanje dosadno te da slova služe samo za puko pretvaranje glasova u znakove.
Uzrast djece: radionica je namijenjena djeci od 4. do 8. razreda

ŽIVOTOPIS – SINIŠA REBERSKI:
Siniša Reberski diplomirao je grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1987. godine, apsolvirao Umjetničko pismo i oblikovanje knjiga na Hochschule für Angewandte Kunst in Wien u Beču 1990. godine, a 2016. magistrirao kaligrafiju na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje u Ljubljani. Radio je kao ilustrator i grafički dizajner u Hrvatskoj i Njemačkoj, a 1991. godine započinje predavati na ALU u Zagrebu gdje radi i danas kao profesor na Studiju grafike. Predavao je i na Studiju dizajna, Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje u Ljubljani. Uz nastavni rad bavi se prvenstveno kaligrafijom, slikarstvom i grafikom. Izlagao je na dvadesetak samostalnih i brojnim skupnim izložbama.

PETAK 26.01.2018. – KATARINA VOJKOVIĆ

Radionica: Vanzemaljac u muzeju
Voditeljica: Katarina Vojković, magistra edukacije likovne kulture

Opis radionice:
Prvo slijedi uvodna priča. Oni se nalaze u muzeju i zagledaju se u jednu neobičnu sliku na kojoj se nalazi vanzemaljac. Počinje im mahati i zove ih da idu sa njim. Kada uđu u sliku počinje priča.
Zadatak je nacrtati strip koji prikazuje što su radili sa vanzemaljcem komplementarnim bojama. Točnije, svaka kućica bi morala biti u komplementarnom kontrastu.
Uzrast djece: radionica je namijenjena djeci starosti od 10 godina nadalje, ali mogu sudjelovati i mlađi

ŽIVOTOPIS – KATARINA VOJKOVIĆ:
Katarina Vojković rođena je 10.07.1986. u Zagrebu. Godine 1993. upisuje osnovnu školu u Šćitarijevu. Sudjeluje u nekoliko županijskih i državnih natjecanja u slikanju i crtanju tokom osnovne škole. Upisuje Školu primijenjenih umjetnosti u Zagrebu 2001. godine, te 2004. osvaja 2. mjesto na državnom natjecanju u slikanju figure u Osijeku. Diplomirala je 2014. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na Nastavničkom odsjeku u klasi Daniela Kovača. Od