Slikovnice po mjeri autora

Od godine 1974. Dom za djecu „Vladimir Nazor“ u Karlovcu postaje sastajalište likovnih umjetnika i djece (domske i one izvan doma), pa riječ ZILIK (Zimska likovna kolonija) postaje okidač za sve ljubitelje likovne umjetnosti.

zlik radionica

Valja razlikovati takozvani Veliki ZILIK od Malog ZILIKA: dok ovaj prvi čine umjetnici koji borave u Domu i slikaju za vrijeme trajanja Kolonije (pet dana u siječnju ), te ostavljaju svoje radove (Dom ima zavidnu kolekciju vrhunskih umjetnina za koje još uvijek ne postoji odgovarajući izložbeni prostor; usprkos brojnih praznih karlovačkih vojarni?!) te onaj, gotovo važniji na kojem odabrani umjetnici surađuju s djecom (zadnjih godina su to poduke o različitim tehnikama) pri čemu nastaju doista vrlo dobra umjetnička djela (valja napomenuti da se radi o djeci do srednje škole, dakle osnovna škola i predškolski uzrast).

radionica igraonica

Uoči 46. ZILIK-a (28.1.-1.2.2019.) prisjetila sam se boravka grafičke umjetnice i ilustratorice Sanje Pribić (1960.) prošle godine na ZILIK-u kada su nastale vrlo šarmantne slikovnice (u jedan dan, što je možda poruka „pravim“ izdavačkim kućama!).

Po završetku Grafičkog odjela zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti (1986., prof. Frane Paro) Sanja Pribić se, uz grafički autonomni likovni izraz, okrenula ilustraciji, objavljujući u časopisima za djecu i ostvarujući autorske knjige („Putovanje plave suze“, „Kako je zeko izgubio uši, a koza dobila rogove“) kao i one u suradnji s drugim autorima.

IMG_3051

Ujedno svjesna važnosti pedagoškog rada Pribić je u Narodnom sveučilištu Dubrava u sklopu Male škole ilustracije i stripa sa svojim mladim polaznicima osmislila nekoliko vrlo šarmantnih (nekonvencionalnih) slikovnica.

Pod sloganom „Svatko može biti autor“ nastoji djecu potaknuti na kreativno promišljanje nudeći ime određene spoznaje, pa zato vodi djecu na izložbe, objašnjava pojam kadra (fotografija, strip), tumači vezu između teksta i slike, pri čemu inzistirajući na osobnom djetetovu pristupu („dijete kao kompletna ličnost“).

Njezino iskustvo bilo joj je „ulaznica“ za rad s djecom na 45. ZILIK-u (izbornica je povjesničarka umjetnosti Sonja Švec Španjol), a slikovnice nastale na kraju radionice pokazale su opravdanost tog izbora.

20180124_100633

Nakon uvoda o načinu nastanka knjige (koji je vrlo precizno sažela 7-godišnja Nika: „Prvo napišeš i nacrtaš knjigu, pa ju odneseš u tintaru da naprave naslovnicu“) i uputa o priči koja može biti poznata, pa ju se prenese u originalnoj ili preinačenoj verziji, ali i sasvim izmišljena (ograničenje je samo da nema prostota i ubijanja) uz nekoliko praktičnih savjeta i….

Nažalost, ove odlične maštovite slikovnice u jednom, autorskom primjerku mogu se vidjeti samo kod autora.

Možda bi valjalo razmisliti o ideji da se neke od njih učine svima dostupne?! Možda? Nekom drugom prilikom?

ZLIK organizatorice