Što je crijevna gripa

Crijevna gripa ili gastroenteritis je zarazna bolest najčešće uzrokovana virusom ili bakterijom a često se pojavljuje kod male djece. Istraživanja pokazuju kako će većina djece do svoje treće godine dobiti crijevnu gripu. Obično oko treće godine života djeca stječu otpornost na virus. Kao preventiva u dobivanju bolesti može pridonijeti higijena i predostrožnost, pošto se većina virusa prenosi rukama. U većini slučajeva infekcija kod djeteta će proći za nekoliko dana međutim treba biti na oprezu zbog moguće dehidracije djeteta.

Neki od najčešćih puteva kojim dijete može dobiti ovu bolest:
– beba može pojesti hrani ili popiti vodu koja je zaražena s virusom
– beba može putem jedaćeg pribora prenijeti virus od zaražene osobe
– beba može stupiti u kontakt sa zaraženim izmetom
– beba može biti zaražena nekom od bakterija kao što su salmonela, stafilokok

Simptomi crijevne gripe

Zavisno od jakosti infekcije simptomi koji prate ovakve upale su povraćanje, proljev, vrućica, bol u mišićima, drhtavica, grčevi u trbuhu.

Pojedini simptomi mogu biti jače ili slabije izraženi a obično će trajati nekoliko sati ili dana. U težim situacijama simptomi mogu potrajati i cijeli tjedan.

Kada posjetiti liječnika

Glavni problem s crijevnom gripom očituje se u pojačanom proljevu i povraćanju zbog čega se povećava mogućnost dehidracije. Pomoć liječnika potražite ako imate malu bebu do jedne godine a simptomi traju duže od jednog dana kod starije djece duže od par dana. Posebno oprezni roditelji trebaju biti na pojavu krvi u stolici ili kod pojave simptoma dehidracije kada obvezno treba zatražiti pomoć liječnika.

Ublažavanje simptoma

Dijete treba dobivati malene količine tekućine u češćim vremenskim intervalima. Idealna tekućina je čaj dok se mlijeko kao i kisele napitke treba izbjegavati. U ublažavanju simptoma mogu pomoći probiotici pa jogurt može biti djelotvorna namirnica. Kod blažih ili srednjih slučajeva zaraze možda će biti potrebno uvesti i otopinu oralne rehidracijske soli kako bi se nadomjestila tekućina i elektroliti dok se kod težih slučajeva nadoknada vrši intravenozno. Prehrana djece može se nastaviti na uobičajeni način ali treba maknuti pretjerano masne ili slatke namirnice kako bi se omogućila brza i olakšana probava hrane.

Piše: Wishmama
Fotografije: Pixabay