Prirodni lijekovi iz kućne ljekarne

Donosimo vam nekoliko savjeta iz kućne ljekarne kako si pomoći lijekovima iz prirode.

Promjene vremena sa sobom znaju donijeti prehlade, u posljednje se vrijeme sve više javljaju alergije, nije niti herpes nepoznanica, a o probavnim smetnjama da ne govorimo. Ljudi se često žale na glavobolje, a žene na PMS i menstrualne bolove.

Ne želite stalno kupovati lijekove, a ne znate što učiniti da vam bude bolje? Donosimo vam nekoliko savjeta iz kućne ljekarne kako si pomoći lijekovima iz prirode.

Alergije

Radi načina života i brojnih aditiva alergije su iz dana u dan sve češća pojava. Bilo da ste alergični na prašinu, mačju dlaku, ambroziju, perje ili nešto drugo, sigurno znate koliko svrbež, suhe oči i curenje nosa mogu biti neugodni.

Ono što vam može pomoći kod natečenih očiju to su oblozi natopljeni hladnom vodom koje po potrebi i želji možete stavljati nekoliko puta dnevno.

Ako vas muče grinje, madrace možete prekriti prekrivačima za odbijanje alergena, češćim mijenjanjem posteljine, usisavanjem i čišćenjem madraca i redovitim provjetravanjem soba.

Kao prirodan antihistaminik poznata je kopriva, stoga ju uvrstite na svoje jelovnike i u kolekcije prirodnih čajeva.

kopriva

Herpes

I sami dobro znate da čim se nađete pod malo većim stresom i padne vam imunitet u goste vam dođe nepozvani gost – herpes.

Osjećaj svrbeži i peckanja znak je da će se on uskoro pojaviti. Od biljaka se preporučuje matičnjak, bilo kao mast ili kao eterično ulje, a za smanjenje boli možete koristiti led koji što prije trebate staviti na sam herpes.

Kako bi vam se herpes pojavljivao u manjoj mjeri smanjite unos čokolade, odnosno pokušajte u potpunosti iz prehrane izbaciti zaslađena gazirana pića, indijske oraščiće i drugo orašasto voće te pivo.

Probavne smetnje

Kod probavnih smetnji može vam uvelike pomoći kamilica koju ima za kupiti u svim ljekarnama u obliku čaja te đumbir koji smanjuje grčeve i smiruje želudac. Za želudac je dobar i kim kojeg ima za kupiti u obliku ulja, ali i kao sjemenke.

Vjeruje se da jabučni ocat može pomoći nakon obilnog obroka, dok neki preporučuju ispijanje tople vode za smirivanje, ali i čišćenje organizma.

djumbir

Glavobolje

Nesnosne glavobolje i probadanja nešto su s čime se susrela većina čovječanstva.

Ono što najbolje pomaže kod glavobolje to je ulje lavande koje je potrebno umasirati kod područja sljepoočnica.

Protiv glavobolje dobri su biljni čajevi, između ostalog i čaj od ružmarina, ali i đumbira.

Najbolje da ga malo naribate i prelijete toplom vodom. Kad se malo ohladi popijte ga jer bi upravo radi svojeg relaksirajućeg djelovanja trebao pomoći pri smanjenju glavobolje.

PMS i menstrualni bolovi

Gotovo da bi se moglo reći da je opće poznato da žene u PMS – u imaju potrebu za nezdravom, masnom i slatkom hranom. No, ono što bi trebali izbjegavati upravo u ovom razdoblju to su slatkiši, pretjeran unos šećera, alkohol i kofein.

Najbolje bi bilo piti puno tekućine, posebno vode te što više boraviti na svježem zraku i u prirodi.

Kod menstrualnih bolova može pomoći čudotvorni đumbir, tople kupke, termofori i nježne masaže, a pogodan je i čaj od kamilice koji pomaže pri opuštanju mišića.

Kamilica je dobra i za smirenje u stresnim situacijama, probleme s desnima, ali i kod psorijaze, dok je đumbir osim kod glavobolja i probavnih smetnji idealan i kod kašlja, nadutosti, svrbeži, ali i žgaravice.

Izdvajamo

Najbolji je savjet da se opskrbite prirodnim uljima ili kapima, ali i samim biljkama koje pomažu kod učestalih smetnji i problema koje imate.

Dobro je kod kuće imati i sodu bikarbonu, limun i češnjak jer nikad ne znate kad će vam zatrebati. Češnjak je dobar ako imate visok kolesterol, probleme s kašljem ili pak gljivične infekcije.

Limun je osim kod bradavica i staračkih pjega dobar i za akne i tegobe u trudnoći, a soda bikarbona za uklanjanje neugodnih mirisa, žgaravicu, ali i svrbež i grlobolju.

Većinu ovih stvari možete pronaći u svakoj prodavaonici, ali i u svojem domu, stoga ponekad nije potrebno odmah trčati u ljekarnu i tražiti najbrži i najskuplji lijek za rješavanje tegoba.

Autor: Vedrana Duić Loparić