Do kuda sežu sjećanja djece

Sva djeca pamte i svakodnevno im se urezuju sjećanja koja će pamtiti kroz cijeli život. No ipak ne pamte sve. Ukoliko želite da se dijete i u budućnosti sjeća nekih lijepih stvari, savjetuje se da im prepričavate događaje kako bi se sjećanja osvježila.

Najranija sjećanja kod odraslog čovjeka se javljaju iz doba kada je imao 4 ili 5 godina, za sve godine prije toga nastupa infantilna amnezija, koju stručnjaci objašnjavaju kao fenomen.

Neki se možda i mogu prisjetiti nekog događaja iz najranijeg djetinjstva, ali je zapravo teško procijeniti da li se stvarno radi o pravom sjećanju ili su se sjećanja stvorila prepričavajući slike događaja.

Dijete zapravo pamti od rođenja, ali u najranijim danima je zapravo riječ o kratkotrajnom pamćenju, koje se s vremenom sve više produljuje.

U prvoj godini života dijete usvaja brojna iskustva i to u većim količinama nego ikad, sve su to sjećanja koja će izblijedjeti s vremenom ako nisu vezana uz jake emocije.

Sjećanje može osvježiti prepričavanje događaja, ali i fotografije osvježavaju sjećanja. Uvijek se pamti ono što se veže uz snažne emocije, kao primjerice ljude uz koje se dijete osjećalo sigurno, trenuci kada se savladao neki važan cilj, itd. Osjećaji su zapravo ti koji prizivaju sjećanja.

Nekih ljudi i situacija se dijete neće sjećati kada odraste, ali će svakako pamtiti osjećaj vezan uz određene osobe, kao i situacije koje je proživjelo.

Što se tiče uspomena na roditelje, djeca se sjećaju svojih roditelja po sigurnosti koju su osjećali uz njih dok su odrastali. Svakom djetetu je potrebna zaštita, zbog čega je upravo ona prvom mjestu sjećanja.

Ljubav se kod djece mjeri prema količini pažnje koju su dobili. Svi oni trenuci u kojima je neka osoba ostavila sve drugo kako bi se poigrala sa svojim djetetom su duboko urezani u njihov um i srce.

Jedna od stvari koje će se dijete sigurno sjećati je međusoban odnos partnera, njegovih roditelja. Gledajući odnos kojima imaju roditelji dijete formira pogled o ljubavi.

Zato roditelji imaju veliku ulogu u međusobnom uvažavanju i ljubavi. Morate paziti što govorite o svojoj djeci i kako s njima razgovarate jer će vaše riječi snažno utjecati na djetetovo samopoštovanje. Koliko djeca vole spontane situacije, toliko i vole imati rutinu.

U djetetovom sjećanju uvijek će ostati zajednički ručkovi, okupljanje obitelji, proslave njihovih rođendana i obiteljska druženja. Pa se oko tih trenutaka najviše potrudite.

Tekst: Ana Zibar