Eko edukativna predstava Pčelice, pazi!

Albert Einstein svojedobno je ustvrdio da bi, u slučaju nestanka pčela, čovječanstvo moglo preživjeti svega četiri godine.

Izvanredno poučna predstava “Pčelice, pazi biti!” će izvedena 17. 4. 2017. na Edukativnom trgu u Zoološkom vrtu grada, besplatno za sve posjetitelje Zoo-a u organizaciji Wish mama portala.

Pčelice, pazi je kostimirana eko predstava za djecu s originalnim songovima koji će oduševiti i djecu i roditelje. Predstave o pčelama napravljene su uz stručnu pomoć Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu iz Zagreba i Agronomskog fakulteta. Ukoliko pčelice nestanu, čovječanstvo je u velikoj opasnosti. Preostaju nam još samo četiri godine života. Pčelice su radilice i pomažu nam da svakodnevno imamo na stolu svježe voće i povrće koje je puno vitamina.

Kostimiranu predstavu Pčelice, pazi! prati mnoštvo pjevnih songova uz koje i djeca sudjeluju i pomažu našoj pčelici Evici da pobijedi zločestog mobitela. Uz pčelicu Evicu, tu su i Medvjed Neven, Mobitel Jack, Spiker Krešimir i Roj pčela.

Kratak sadržaj:

Dok pčelica Evica radi med i ostale proizvode od meda te se priprema za predavanje u svojem laboratoriju, nešto je počne ometati… Nije niti sama svjesna o čemu se radi. Tek kada upali televizor, vidi da je strašni mobitel u njezinoj šumi i da u njoj želi graditi još više stupova.

pcelice-pazi-2 pcelice-pazi-1

„Radijacija iz mobitela utječe na navigaciju pčela, onemogućavajući im da pronađu svoje košnice. Izgubljene pčele ubrzo umiru same, daleko od svojeg doma. Zbog nestanka velikog broja pčela u Hrvatskoj se već primjećuje opadanje uroda voća i povrća koje se velikim dijelom uzgajaju pomoću oprašivanja koje obavljaju pčele. Zbog malog broja pčela opada urod uljane repice, jagoda i mahunarki, grožđa, malina, jabuka i krušaka.“

Zanimljivosti o pčelicama

> Med je jedina hrana koju kukci rade za čovjeka.
> Pčele imaju dlake i po očima.
> Med se nikada ne može pokvariti. Nikada.
> Nizozemac Jan Swammerdam prvi je otkrio med 1660. godine.
> Postoji oko 16 tisuća vrsta pčela, od kojih je samo 5% društvenih koje mi viđamo.
> U jednoj košnici može biti i preko 80 tisuća pčela.
> Ako u košnici nestane hrane, pčele radilice izbace trutove (muške pčele) iz košnice.
> Mellitosphex Burmensis, nađena u sjevernom Mianmaru, najstarija je pčela. Živjela je prije 100 milijuna godina.
> Pčela ima 4 krilca i maše s njima 11 400 puta u minuti te leti prosječnom brzinom od 27km/h.
> Mozak pčele radilice (ne truta) velik je 1mm i najgušće je živčano tkivo kod životinja.
> Muške pčele, poznatije kao trutovi, imaju zadaću jedino oploditi kraljicu.
> Riječ „medeni mjesec“ dolazi iz podneblja sjeverne Europe gdje su mladenci svakodnevno pili po jednu čašu medovače cijeli mjesec.

Uz dopuštenje: Teatar Don Hihot (sve fotografije)