Bolest šaka, stopala i usta

Rujansko vraćanje djece u vrtićke i školske kolektive sa sobom neizbježno donosi i pojačano širenje raznih viroza. Jedno od virusnih oboljenja tipičnih za ranu jesen koje, iako uglavnom bezopasno, može biti vrlo neugodno, jest bolest šaka, stopala i usta (hand, foot and mouth desease). Uzročnik je Coxsackie virus, a bolest se ubraja u skupinu enetrovirusnih bolesti. Najčešće su na meti djeca do deset godina, ali nije neuobičajeno da obole i odrasli. Bolest je prvi put opisana 1957. godine na Novom Zelandu.

Virus u organizam ulazi kroz usta, množeći se u sluznici i limfnom tkivu ždrijela i crijeva. Oboljeli izlučuju virus sekretom ždrijela i stolicom, a bolest se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom osobom te kapljičnim putem. Period inkubacije iznosi tri do pet dana, a bolest započinje povišenom temperaturom koja može biti i vrlo visoka, a obično traje do dva dana, pomanjkanjem apetita, općom slabošću i grloboljom. Ubrzo se u usnoj šupljini, a moguće i na jeziku, pojavljuju mjehurići (vezikule), a u čak 75 % slučajeva javlja se i osip po koži, točnije po dlanovima i stopalima. Taj se osip sastoji od papula i bistrih vezikula okruženih crvenilom, a može potrajati do deset dana. Popraćen je svrbežom, a ponekad je i bolan.

S obzirom na bolnost vezikula u ustima, dijete će vrlo vjerojatno odbijati jelo i piće, pa je važno paziti da ne dehidrira. Treba mu nuditi dovoljno vode i mlijeka, a više će mu prijati ako je napitak hladan. Zbog toga je i sladoled dobrodošla namirnica jer će bar nakratko ublažiti bolnost. Djetetovu usnu šupljinu dobro je ispirati blago slanom otopinom koja će olakšati simptome. Ako dijete nije premalo, može mu se ponuditi i čaj od kadulje kojim će ispirati usta.

Za bolest se ne primjenjuje nikakva specifična terapija – djetetu treba snižavati temperaturu antipireticima, a kao pomoć za plikove u ustima može pomoći otopina za ispiranje usta koja sadrži lokalni anestetik lidokain i nistatin lijek protiv gljivica.

Osip na šakama i stopalima
treba ispirati mlakom ili hladnom vodom te dobro osušiti. Ako plikovi puknu, oštećena koža može se tretirati antibiotskim praškom kako bi se spriječila infekcija.
U prevenciji daljnjeg širenja bolesti važno je temeljito provođenje higijenskih mjera u vidu pranja ruku, dezinfekcije površina koje su u kontaktu sa sekretom oboljeloga, prozračivanje prostorija u kojima oboljeli boravi…

Bolest uglavnom ima benigni tijek, a izuzetno su rijetke komplikacije koje zahvaćaju srce ili mozak i zahtijevaju bolničko liječenje. Treba imati na umu da se virus može još nekoliko tjedana izlučivati sekretom ždrijela i stolicom nakon preboljele bolesti. Zbog toga je potrebno dijete izolirati iz kolektiva barem dva do tri tjedna od početka bolesti.

Piše: Wishmama