Polazak u prvi razred osnovne škole veliki je korak u životu svakog djeteta, ali i roditelja. Djeca se suočavaju s novim okruženjem, zadacima i odgovornostima, što može biti izvor uzbuđenja, ali i briga.
Ključna uloga roditelja je da olakšaju ovaj prijelaz i pomognu djetetu da se osjeća sigurno, opušteno i spremno. Evo nekoliko važnih savjeta kako psihički pripremiti dijete za školu.
1. Razgovarajte s djetetom o promjenama koje dolaze
Razgovor je temelj svake pripreme. Objansite djetetu što ga čeka u školi – novi prijatelji, učitelji, raspored i zadaci. Koristite pozitivne riječi i stavite naglasak na to koliko će škola biti zabavna i poučna. Važno je da dijete ne osjeća pritisak nego uzbuđenje. Evo kako možete započeti razgovor:
Pitajte dijete kako se osjeća: “Što misliš o školi? Veseliš li se?”
Objasnite kako škola izgleda: “U školi ćeš naučiti mnogo zanimljivih stvari, kao što su slova, brojevi i crtanje.”
Nagradite pozitivno razmišljanje: “Baš je uzbudljivo imati nove prijatelje i učiti nove stvari, zar ne?”
2. Razvijajte dnevne rutine kod djeteta unaprijed
Djeca se osjećaju sigurnije kada znaju što mogu očekivati. Par tjedana prije početka škole počnite uspostavljati rutine, poput odlaska na spavanje u određeno vrijeme i jutarnje spremanje za “školski dan”. Na taj način dijete će lakše prebroditi prijelaz u novu svakodnevicu.
> Pobrinite se da dijete ide u krevet dovoljno rano kako bi ujutro bilo odmorno.
> Uvedite kratke aktivnosti koje uključuju koncentraciju, poput bojanja, čitanja priča ili jednostavnih zadataka, kako bi se dijete naviklo na obaveze.
> Navikavajte dijete na važnost doručka odnosno nekog obroka prije škole.
OVDJE vam donosimo 5 super doručaka za 5 školskih dana
3. Posjetite školu unaprijed
Ako je moguće, odvedite dijete u školu prije nego što počne nastava. Posjet učionici, igralištu i susret s učiteljima pomoći će djetetu da se upozna s prostorom i osjeća ugodnije na prvi dan škole.
> Organizirajte kratki obilazak škole i pokažite gdje će sjediti, gdje je WC, igralište, i neka se upozna s okolinom.
> Upoznajte učitelje svog djeteta i upoznajte dijete s učiteljima ako je moguće, kako bi razvilo osjećaj povjerenja prema njima.
4. Razgovarajte o učenju i obavezama
Pripremite dijete na činjenicu da će škola zahtijevati malo više truda i odgovornosti nego što je možda naviknuto iz vrtića. Objasnite da će sada imati domaće zadatke i učiti nove stvari. Međutim, to ne znači da treba stvarati pritisak. Važno je da dijete shvati da je u redu griješiti i učiti kroz greške.
> Potičite radoznalost tako što ćete reći djetetu da je škola mjesto gdje se postavljaju pitanja i otkrivaju odgovori. “Učitelji će ti pokazati toliko zanimljivih stvari koje još ne znaš!”
> Obećajte svom mališanu podršku primjerice riječima “Ako nešto ne budeš znao, uvijek ćemo ti pomoći da shvatiš.”
5. Potaknite razvoj socijalnih vještina
Škola nije samo mjesto učenja, već i prostor za stvaranje prijateljstava. Pomozite djetetu da se razvije u društvenom smislu tako da potičete igru s vršnjacima i razgovarate o važnosti dijeljenja i suradnje. Ako dijete već ima prijatelje iz vrtića koji će također pohađati istu školu, potrudite se da ostanu u kontaktu.
> Razgovarajte o prijateljstvu – “U školi ćeš sresti djecu s kojom možeš igrati i učiti. Bit će zabavno!”
> Učite dijete o timskom radu – “Nekad ćeš morati surađivati s drugima. Pomoći nekome ili tražiti pomoć kad ti treba je super!”
6. Razvijajte emocionalnu otpornost
Djeca mogu osjećati različite emocije pri polasku u školu – od uzbuđenja do straha. Važno je da im pomognete prepoznati i izraziti te emocije. Razgovarajte o tome da je normalno osjećati nervozu, ali i da će sve biti u redu.
> Normalizirajte emocije riječima: “Znam da si možda malo nervozan, ali to je normalno. Svi se ponekad tako osjećamo kad počinjemo nešto novo.”
Ohrabrite dijete u rješavanju problema: “Ako ti nešto bude teško, možeš razgovarati s učiteljem ili s nama. Uvijek ćemo ti pomoći.”
7. Postavite realna očekivanja
Važno je da ne vršite pritisak na dijete da bude “najbolje” u svemu. Svako dijete ima svoj tempo razvoja i učenja. Podržavajte njegove napore i slušajte kako se osjeća tijekom procesa prilagodbe. Pohvalite trud, a ne samo postignuća, kako bi dijete razvilo zdravu samopercepciju i ljubav prema učenju.
> Fokusirajte se na trud: “Vidim da se jako trudiš oko ovog zadatka, to je super!”
> Uočavajte djetetov napredak: “Danas si naučio nešto novo, bravo! Svaki dan ćeš naučiti nešto novo.”
8. Vaša prisutnost je ključna
Najvažnija stvar koju možete učiniti je biti prisutni za svoje dijete u ovom prijelaznom periodu. Ohrabrujte ga, pružajte podršku i budite uz njega na svakom koraku. Djeca koja osjećaju podršku roditelja lakše prolaze kroz izazove.
> Redovno provjeravajte kako se dijete osjeća: “Kako ti je bilo danas u školi? Što ti je bilo najzanimljivije?”
> Budite strpljivi jer prvi tjedni škole mogu biti izazovni. Budite uz dijete dok se prilagođava.
Polazak u školu veliki je korak, ali s vašom podrškom i pažljivom pripremom, vaše dijete može doživjeti ovaj trenutak kao pozitivan početak novog životnog poglavlja. Stvorite sigurno i podržavajuće okruženje, a dijete će s vremenom razviti samopouzdanje i uživati u školi.
Tekst: dječji psiholog Branka Novosel