
Zabrinjavajuće statistike govore da se 70% djece predškolske dobi koristi TV-om bez nadzora roditelja, njih 2/3 se koristi mobitelom i računalom bez nadzora, a čak 75% koristi se tabletom bez nadzora.
Ako je i Vaše dijete dio te statistike, znajte da je bitno usvojiti preventivne mjere i kroz razgovor usmjeriti dijete u svakom segmentu života, pa tako i u online komunikaciji. Jedna od najučinkovitijih metoda je razgovor s djetetom, zajedničko konzumiranje medijskog sadržaja i razvijanje kritičkog mišljenja.
Opasnosti udaljene samo jedan klik mišem
Neke od najčešćih opasnosti s kojima se djeca susreću online su:
> cyberbullying – elektroničko nasilje (problematično upravo zbog toga što se lako proširi i teško se zaustavlja te ostavlja teške posljedice na zlostavljano dijete),> neprimjereni sadržaji za djecu koji se nalaze posvuda u online svijetu,
> društvene mreže uz koju se granice privatnosti brišu ako se njima koristi neoprezno.
Uzmite vremena i saznajte koje društvene mreže su popularne među djecom pojedine dobi, koji sadržaji online postaju dio njihove svakodnevice, koje uređaje najviše preferiraju za surfanje i koliko vremena provode online. Alati za roditeljski nadzor mogu vam pomoći u vašim nastojanjima da online svijet učinite što sigurnijim, boljim, sretnijim, zabavnijim i edukativnijim za vaše dijete.
Više detalja o ovoj problematici kao i korisne savjete za roditelje možete pronaći u edukativnoj brošuri (O)siguran online koja je nastala u sklopu istoimenog projekta u organizaciji Wiener osiguranja i u suradnji s Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu. Ovu korisnu brošuru roditelji mogu preuzeti putem linka: http://beckaskola.com/osiguran-online/.
Ne zaboravite, online svijet može biti predivno mjesto zahvaljujući količini, dostupnosti i brzini dijeljenja informacija, ali je bitno znati kako se u njemu ponašati.