
U tijeku je 21. edukativna muzejska radionica. Tema ovogodišnjeg programa u Arheološkom muzeju u Zagrebu je KLIK(ni) na Hvar – 2400 godina Starogradskog polja.
Kroz edukativne radionice posjetitelji se upoznaju s antičkim Grcima koji su doselili na otok Hvar te s njihovom ostavštinom koja se danas čuva u Arheološkom muzeju. Ove godine se obilježava 2400 godina postojanja Starogradskog polja na otoku Hvaru, koje je 2008. godine uvršteno na Listu UNESCO-ve svjetske baštine.
Otvoreni termini za radionice su utorkom i četvrtkom do 18. svibnja po sljedećem rasporedu:
UTORKOM
u 10h „IZMJERIMO LAPDARIJ“
u 12h „GRČKE VAZE“
u 14h „PIŠEMO I ČITAMO GRČKI ALFABET“
ČETVRTKOM
u 14h „IZGRADI SUHOZID“
u 16h „PIŠEMO I ČITAMO GRČKI ALFABET“
u 18h „GRČKE VAZE“
Za svaku radionicu potrebna je prethodna najava. Također, moguće je rezervirati drugi termin za željenu radionicu, ukoliko je termin slobodan.
RADIONICA „PIŠEMO I ČITAMO GRČKI ALFABET“
U Arheološkom muzeju u Zagrebu, njegovom Antičkom postavu, čuva se nekoliko kamenih spomenika s otoka Hvara iz vremena antičkih Grka: Odluka gradskog vijeća (dio „farske psefizme“, drugi dio je u dominikanskom samostanu u Starom Gradu na Hvaru), spomenik o zavjetnom daru Afroditi, kamen međaš i nadgrobna stela. Kroz ove spomenike upoznajemo razvoj pisma starogrčkog alfabeta, njegov izgovor, što je pisano i s kojim razlogom, a sve to proučavamo na muzejskim spomenicima, kakvu ulogu ovi spomenici imaju kao pisana povijesna vrela… Na radionici ispisujemo svoje vlastite „psefizme“ na grčkom alfabetu, po uzoru na „farsku psefizmu“.
Radionica je namijenjena višim razredima osnovnih škola i srednjim školama, a traje 45 minuta. Na radionici može sudjelovati do 25 učenika.
RADIONICA „GRČKE VAZE“
Inspiracija za ovu radionicu je veliki fundus crvenofiguralnih vaza u našem postavu. Učimo uz prezentaciju kako se došlo do crvenofiguralnog stila, jednog od najzastupljenijih stilova u grčkoj umjetnosti, načinu pečenja grčkih posuda, prikazima na posudama, njihovim oblicima, svrsi, vrijednosti posuda onda i danas… Govorimo i o njihovoj umjetničkoj vrijednosti, kao i samoj keramičkoj proizvodnji iz Farosa. Radionica je likovnog karaktera na kojoj učenici uz šablone raznih oblika posuda ukrašavaju po uzoru na posude iz postava.
Radionica je namijenjena višim razredima osnovnih škola i srednjim školama, a traje 45 minuta. Na radionici može sudjelovati do 25 učenika.
RADIONICA „IZMJERIMO LAPIDARIJ“
Kroz prezentaciju upoznajemo se s grčkim mjernim sustavom, odn. sustavima, kao i onim koji se koristio (odn. koristili jer ih je bilo nekoliko) na samom Hvaru. Govorimo se o farskoj hori (Starogradskom polju), grčkoj parcelaciji, poljoprivredi, ali i što su sve Grci postigli svojim mjerenjima te i mi danas to koristimo. Radionica se odvija u lapidariju Muzeja (dvorištu). Učenici se dijele u grupe (do 5 učenika u svakoj grupi). Izrađuju svoja mjerna pomagala kojima mjere lapidarij Muzeja. Mjerni sustav koji bi koristili bio bi jedan od onih koji su koristili Parani kada su došli na otok Hvar.
Radionica je namijenjena višim razredima osnovnih škola i srednjim školama, a traje 45 minuta. Na radionici može sudjelovati do 25 učenika.
RADIONICA „IZGRADI SUHOZID“
Kroz prezentaciju pokazujemo učenicima tehnike izgradnje suhozida kroz povijest s naglaskom na hvarske suhozide. Također, govorimo koja je njihova namjena, korištenje i oblikovanje. Ovdje učimo o samoj grčkoj parcelaciji te načinu na koji se ona izrađivala, zašto se tako radila i čemu je kao takva služila. Obzirom da najbolja parcelacija koja je do danas sačuvana jest Farska hora, naglasak je upravo na njoj – kako to da je i nakon 2400 godina ostala tako dobro sačuvana? Radionica sr odvija u grupama do petero učenika. Svaka grupa ima zadatak izraditi maketu suhozida. Radionica je namijenjena višim razredima osnovnih škola i srednjim školama. U radionici mogu sudjelovati do 20ero učenika, a traje do 60 minuta.
Uz dopuštenje: Arheološki muzej u Zagrebu (sve fotografije)