Stav Instituta za razvoj obrazovanja

Stav Instituta za razvoj obrazovanja o predloženim izmjenama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru. Argumenti o kojima je nužno voditi računa u izradi završne verzije zakonskog prijedloga.

Budući da su u tijeku izmjene i dopune Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru (HKO), Institut za razvoj obrazovanja (IRO) želi doprinijeti konstruktivnijoj javnoj raspravi o ovim izmjenama na način da se ona temelji na provjerljivim činjenicama i dobroj europskoj praksi. IRO podržava glavni dio Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru kojega je predložilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja i stavilo na javno savjetovanje putem portala e-Savjetovanja, a alternativni prijedlog smatra neutemeljenim i ne podržava ga jer nije u skladu s dobrom europskom praksom razvoja kvalifikacijskih okvira.

Dosadašnja javna rasprava pokazuje kako se niz ključnih dionika u visokom obrazovanju priklanja jednom od ponuđenih prijedloga izmjena Zakona, bez da je upoznata s osnovnim postavkama koje se odnose na razvoj kvalifikacijskih okvira u europskom obrazovnom prostoru. Zabrinjava što je alternativni prijedlog uopće uvršten u navedene izmjene budući da ne zadovoljava ni minimum prepoznatljivosti neophodne za povezivanje našeg kvalifikacijskog okvira s drugim europskim kvalifikacijskim okvirima. Pozivamo stoga dvije najodgovornije institucije za razvoj HKO-a, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, da preuzmu aktivniju ulogu u usmjeravanju javnog dijaloga o HKO-u na način da se on temelji na provjerljivim činjenicama te da zadovoljava minimalne standarde dobre europske prakse u razvoju kvalifikacijskih okvira.

Pozitivan iskorak u predloženim izmjenama Zakona IRO vidi u tome što se razine HKO-a pridružuju kvalifikacijama, a ne studijima. IRO podržava predložene izmjene na 7. razini HKO-a putem kojih se uvode razina 7.1. (na koju se smještaju kvalifikacije stečene završetkom sveučilišnih diplomskih studija, kvalifikacije integriranih preddiplomskih i diplomskih sveučilišnih studija te kvalifikacije specijalističkih diplomskih stručnih studija) i razina 7.2. (na koju se smještaju kvalifikacije stečene završetkom poslijediplomskih specijalističkih studija).

IRO ne podržava alternativni prijedlog na 7. razini HKO-a koji predviđa uvođenje tri podrazine 7.1., 7.2. i 7.3. jer ovaj prijedlog razlikovanje razina na kojima su smještene kvalifikacije vezuje primarno uz vrstu studija i institucionalni kontekst u kojemu se kvalifikacije stječu, a ne uz kompleksnost i sadržaj ishoda učenja koji se stječu određenim studijskim programima.

IRO podržava stav i argumente Nacionalnog vijeća za razvoj ljudskih potencijala (NVRLJP) o Nacrtu prijedloga ovog Zakona koji je objavljen na portalu e-Savjetovanja 06.04.2017. te na portalu www.kvalifikacije.hr. Izvršni direktor IRO-a Ninoslav Šćukanec ujedno je i član NVRLJP-a te je bio aktivno uključen u izradu spomenutog stava NVRLJP-a koji prilažemo niže u nastavku priopćenja. IRO smatra važnim da se javni dijalog vodi na temelju provjerljivih činjenica pa vjerujemo da će argumenti iz priloženog stava pomoći različitim dionicima za utemeljenije donošenje odluka.

Izvršni direktor IRO-a i član Nacionalnog vijeća za razvoj ljudskih potencijala:
Ninoslav Šćukanec

Uz dopuštenje: Institut za razvoj obrazovanja