Impetigo, poznat i kao “slatke kraste”, je česta kožna infekcija koja se najčešće javlja kod djece, ali može zahvatiti i odrasle.
Ova zarazna bolest izaziva crvene ranice na koži koje se mogu pretvoriti u mjehuriće i na kraju prekriti zlatno-žutim krastama.
Uzroci i širenje infekcije
Impetigo uzrokuju bakterije, najčešće Staphylococcus aureus ili Streptococcus pyogenes. Infekcija se može pojaviti na zdravoj koži ili na mjestima gdje je koža već oštećena, poput ogrebotina, ugriza insekata ili ekcema.
Infekcija je vrlo zarazna i lako se širi među djecom, posebno u školama i vrtićima. Bakterije se prenose izravnim kontaktom sa zaraženom kožom ili dodirom predmeta kao što su ručnici, odjeća, igračke, koje su koristili zaraženi.
Simptomi i izgled
Impetigo obično počinje kao mala, crvena točka koja se brzo pretvara u mjehuriće ispunjene tekućinom. Ovi mjehurići mogu puknuti, a tekućina iz njih se suši i stvara karakteristične žućkaste kraste. Ove kraste su često bolne i mogu svrbjeti, što povećava rizik od širenja infekcije na druge dijelove tijela.
Simptomi impetiga – slatke kraste – uključuju:
> Crvene ranice, najčešće na licu, oko nosa i usta, ali se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela.
> Mjehurići ispunjeni tekućinom koji lako pucaju.
> Žućkaste kraste koje se stvaraju na mjestu ranica.
> Blago oticanje i crvenilo kože oko zahvaćenih područja.
Liječenje i prevencija slatke kraste
Liječenje impetiga obično uključuje lokalne antibiotike u obliku masti koje se nanose izravno na zahvaćena područja. U težim slučajevima, može biti potrebno uzimati oralne antibiotike. Važno je pridržavati se uputa liječnika i završiti cijelu terapiju kako bi se spriječilo širenje infekcije i pojava komplikacija.
Da biste spriječili širenje impetiga – slatke kraste preporučuje se:
> Redovito perite ruke sapunom i vodom, posebno nakon dodira s ranama ili krastama.
> Držite nokte kratkim kako bi se smanjila mogućnost grebanja i širenja infekcije.
> Izbjegavajte dijeljenje osobnih predmeta kao što su ručnici, odjeća i posteljina.
> Održavajte rane i ogrebotine čistima i prekrivenima kako bi se spriječila sekundarna infekcija.
Kada se obratiti liječniku?
Ako primijetite simptome impetiga kod vašeg djeteta ili sebe, važno je odmah potražiti savjet liječnika. Pravovremena dijagnoza i liječenje mogu spriječiti širenje infekcije i smanjiti rizik od komplikacija.
Napomena: Iako impetigo može izgledati zastrašujuće, uz odgovarajuću njegu i liječenje, oporavak je brz, a komplikacije su rijetke. Edukacija i svijest o higijenskim mjerama ključni su za prevenciju ove i sličnih zaraznih bolesti.
Tekst: dr.med.spec.pedijatar M. Smolčić