Predstavljena interaktivna pop-up slikovnica

U Arheološkom muzeju u Zagrebu predstavljena je pop-up slikovnica i bojanka „Gladijatori – igraj se i uči!“ u izdanju izdavačke kuće Mara Pula. Izdanja su djela domaćih autora, ideju i realizaciju potpisuje Mara Pula, ilustracije autora Vibora Juhasa, dizajnerica Ana Berc grafički je oblikovala izdanje, a autorica teksta i koncepta je dr. sc. Milena Joksimović.

Ilustrirana pop-up slikovnica i bojanka kroz priču o povijesti starog Rima i gladijatorskih borbi razvijaju svijest djece mlađeg uzrasta o značaju zavičajne materijalne i duhovne povijesno-kulturne baštine. Slikovnica i bojanka nadovezuju se na vrlo posjećenu manifestaciju Spectacvla Antiqva, odnosno oživljene gladijatorske borbe koje se odvijaju u pulskoj Areni u organizaciji Arheološkog muzeja Istre, Javne ustanove Pula sport i Turističke zajednice Pule. Ova manifestacija, uz mobilne aplikacije, slikovnicu i bojanku te pilot suvenire doprinosi revitalizaciji antičkog naslijeđa, jačaju identitet i prepoznatljivosti Pule i Istre na mapi kulturnog turizma te razvijaju brand pula+heritage kojeg je predstavila Tatjana Batalić, direktorica tvrtke Mara. .

slikovnica-1

„Pred nama je slikovnica koja sadrži osnovne podatke o gladijatorima – kako se postaje gladijator, kako su gladijatori živjeli, što su jeli, u što su vjerovali i najzad kako su se sahranjivali“ – naglašava autorica Milena Joksimović. „Slikovnica prati jedan dan u amfiteatru, a posebnu smo pažnju posvetili pulskom amfiteatru“ – nastavlja Joksimović ističući kako „slikovnica nije posvećena samo gladijatorima“ već sadrži niz stvari vezanih uz povijest antičkog Rima poput rimskih brojeva, načina računanja vremena, poznatih ličnosti s ciljem da pobudi zanimanje za povijest i književnost.

Slikovnica i bojanka predstavljaju originalan poklon za djecu uzrasta od 7 do 12 godina, a zanimljivo su štivo i za odrasle. Utemeljene su na znanstvenom proučavanju i daju ogroman doprinos provođenju integrirane nastave u osnovnim školama jer omogućuju povezivanje znanja iz povijesti, likovne kulture, književnosti, geografije, stranih jezika te tjelesne kulture. Izvrstan su priručnik nastavnicima u realizaciji projektne i terenske nastave, usmjerene na jačanje svijesti o važnosti očuvanja kulturne materijalne i nematerijalne baštine, a sve s ciljem da aktivno učenje ne bude samo proklamirani cilj, već postane stvarnost.

slikovnica-2

Slikovnica i bojanka “Gladijatori – igraj se i uči!“ pridonose razvoju pismenosti kod djece, kao i dječje književnosti. Odnos teksta i slike te veličina i jasnoća slova prilagođeni su potrebama ciljane dobne skupine, djeci koja postaju čitatelji. Djetetu smo, shvaćajući ga kao konzumenta, pristupili drugačije nego odraslom čitatelju, obraćajući mu se univerzalnim jezikom slike. Time se potiče dječja pismenost, kako potvrđuju suvremena pedagogija, psihologija, književnost, ali i likovna umjetnost. Slikovnica je psihološki, lingvistički i pedagoški ispravna te usklađuje dvije umjetnosti: slikarstvo i književnost. Izdanja su prevedena na talijanski, engleski i njemački jezik. Pop-up tiskovine nisu novitet u grafičkoj industriji, ali postupak njihove izrade je kompliciraniji od svih drugih grafičkih proizvoda. Slikovnica koju predstavljamo realizirana je zahvaljujući tehnološkoj opremljenosti i spremnosti tiskare Zrinski d.d. iz Čakovca, koja je i sunakladnik izdanja. Time dokazujemo da se takav zahtjevan grafički proizvod može izraditi i u Hrvatskoj.

„Izrazito mi je zadovoljstvo što na ovom mjestu mogu ponuditi jedan primjer pozitivnog odnosa prema baštini. Jasno je da se radi o projektu vrhunske kvalitete koji ne samo da baštini pristupa na visoko profesionalan i studiozan način, već to čini pomoću jednog inovativnog koncepta koji je u potpunosti prilagođen obrazovnim, estetskim i rekreativnim potrebama dječje populacije“ naglasio je Sanjin Mihelić, ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu koji je ujedno i recenzent izdanja.

Slikovnica i bojanka bit će dostupni u muzejskom dućanu Arheološkog muzeja u Zagrebu.

Uz dopuštenje: Arheološki muzej u Zagrebu