Promocija nove Zelene priče – Marko na Risnjaku

Dana 31. ožujka 2023. godine u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu (Preradovićeva 5) s početkom u 18,00 sati bit će predstavljena jedanaesta priča iz serijala edukativnih Zelenih priča – Pustolovine galeba Marka po parkovima Hrvatske – Marko na Risnjaku.

Zahvaljujući stručnoj podršci Javna ustanove „Nacionalni park „Risnjak“, nova Zelena priča autentična je priča iz Nacionalnog parka Risnjak i svojevrsna pozivnica za posjet tom zaštićenom području.

galeb-marko-risnjak-2

Vjerujemo da će ova poučna i zabavna priča biti omiljeno dječje štivo koje će, osim utjecaja na čitalačku pismenost, zainteresirati djecu da sa svojim obiteljima posjete i istraže taj nacionalni park te da što više vremena provode u prirodi.

Posebno veseli činjenica da je galebMarkova pustolovina s Risnjaka svjetlo dana ugledala u godini kad Javna ustanova „Nacionalni park Risnjak“ slavi 70. rođendan te ovom pričom s Risnjaka započinje se obilježavanje vrijedne obljetnice.

Uz autoricu priče, Martinu Markov i ilustratoricu Ivanu Grimani, na promociji će sudjelovati

– Mario Antolić, ravnatelj JU NP Risnjak
– Dragan Turk, stručni voditelj JU NP Risnjak
– prof. dr. sc. Irella Bogut, urednica
– Ivana Grimani, ilustratorica
– David Cetina, prijatelj galeba Marka

Pozivamo vas da nam se pridružite i popratite ovo događanje kako bi Marko na Risnjaku već ovo proljeće zainteresirao što veći broj malih prirodoljubaca (i onih koji će to tek postati) i poveo ih u obilazak Nacionalnog parka Risnjak.

Zelene priče Martine Markov su bogato ilustrirane edukativne priče obogaćene humorističnim ele-mentima čija je radnja smještena u našim nacionalnim parkovima i parkovima prirode.

Do sada je izdano ukupno 13 naslova – deset Markovih pustolovina po parkovima Hrvatske (Telašćica, Vransko jezero, Krka, Biokovo, Mljet, Lastovsko otočje, Paklenica, Sjeverni Velebit, Učka, Brijuni te Risnjak) te tri naslova iz serijala Čudesni svijet Kornatskog otočja (Bepo i Kantica, Prijateljstvo iz morskih dubina i Priča o Leonardu). Zelene priče pisane su s željom da se najmlađim čitateljima dočaraju ljepote tih zaštićenih područja koji kriju bogat i raznolik živi svijet, ali i vrijednu kulturnu baštinu.

Pisane su stilom bliskom književno-umjetničkom stilu, ali se u njima promiče prirodoslovna pismenost i njezin znanstveni kontekst. Na taj se način sinergijski zahvaća i omogućuje razvoj prirodoslovne i čita-lačke pismenosti (recenzija doc. dr.sc. Martina Kolar Billege, Učiteljski fakultet sveučilišta u Zagrebu).

Dijete, čitajući ove priče, promišlja o svom odnosu prema prirodi suživljavajući se s personificiranim galebom Markom likom naglašenih pozitivnih osobina – iskren, znatiželjan, pozitivan, druželjubiv, ponosan, uporan, spreman pomoći… kojemu je do prirode iznimno stalo. Čitajući zelene priče djeca žele postati „galeb Marko“ (recenzija Ivane Guberine, dipl. učiteljica).

Zbog izrazito edukativnog sadržaja unutar samih priča, detaljnih opisa likova i područja u kojima se radnja odvija te uputa o ponašanju za vrijeme posjeta, sve Zelene priče su prepoznate kao vrijedan edukativni alat za nastavu Prirode i društva te su dobile suglasnost Ministarstva znanosti i obrazo-vanja RH za korištenje u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Zelene priče su i svojevrsna pozivnica djeci, njihovim roditeljima, bakama i djedovima i učiteljima da posjećuju naše parkove, na njih budu ponosni te da ih čuvaju. One su i vrijedan i edukativan suvenir koji, prema mišljenju Hrvatske turističke zajednice, „može doprinijeti boljoj turističkoj promidžbi Hr-vatske kao destinacije iznimnih prirodnih vrijednosti te doprinijeti razvoju eko-turizma i boljoj posjeće-nosti naših nacionalnih parkova i parkova prirode“.

Više informacija o zelenim pričama možete potražiti na OVDJE

Uz dopuštenje: Eco Edu Media (sve fotografije)