Osniva se prva banka humanog mlijeka u hrvatskoj

U Hrvatskoj se godišnje u prosjeku 2000 djece rodi prijevremeno, a njih 400 treba intenzivnu liječničku skrb.

Majčino mlijeko je ključno za njihovo preživljavanje i razvoj. Prijevremeno rođena djeca koja se hrane majčinim mlijekom u višestruko su manjem riziku od teških infekcija i razvoja dugotrajnih komplikacija te kraće borave u bolnici. Kada novorođenčad iz medicinskih razloga ne može primiti mlijeko svoje majke, banka mlijeka osigurava donirano mlijeko, koje je prijevremeno rođenoj djeci i bolesnoj novorođenčadi hrana i lijek.

Foto_Vanda_Kljajo_UNICEF_5

Petrova bolnica 21.05.2017 odjel neonatologije Majka Bojanu Plantak u kontaktu "koža na kožu" sa sinom Ivanom.(31.tjedan) Ivan je rođen sa 980 grama u 25.tjednu. Prema riječima Dr. Snježane Gverić Ahmetašević nakon tretmana "koža na kožu" dobro napreduje i u 31. danu teži 1270 g.
Petrova bolnica 21.05.2017 odjel neonatologije
Majka Bojanu Plantak u kontaktu “koža na kožu” sa sinom Ivanom.(31.tjedan) Ivan je rođen sa 980 grama u 25.tjednu. Prema riječima Dr. Snježane Gverić Ahmetašević nakon tretmana “koža na kožu” dobro napreduje i u 31. danu teži 1270 g.

 

„Majčino mlijeko jedan je od najdragocjenijih resursa našeg planeta. Ono je zlatni standard u prehrani najmlađih i od vitalne važnosti za svako, a posebno prijevremeno rođeno dijete. Ministarstvo zdravstva prepoznalo je vrijednost projekta i dalo mu punu podršku. Vjerujemo da će ga, kada za to dođe vrijeme, podržati i majke doniranjem svog mlijeka kako bi pomogle drugim majkama i njihovoj djeci.”, kazala je Valentina Otmačić, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.

Banka_mlijeka_press_Novak_Kramaric_Otmacic_Bosnjak_Baric

„Zaštita, promicanje i potpora dojenja je javno zdravstveni prioritet Republike Hrvatske te je niz strateških dokumenata Republike Hrvatske usmjereno ka promicanju dojenja, čije su dobrobiti višestruke. Osnivanje banke humanog mlijeka je prepoznato kao jedno od ključnih ulaganja u dobrobit najmlađe djece i dio je Strateškog plana Ministarstva zdravstva 2018. – 2020. godine. Ovim putem zahvaljujem UNICEF-u i svima koji su dali svoj doprinos ovoj važnoj inicijativi.“,  izjavila je dr. sc. Ružica Palić Kramarić pomoćnica ministra zdravstva Republike Hrvatske.

UNICEF će osigurati financijsku i tehničku podršku za ovu vrijednu investiciju u zdravlje najmlađih. Na humanitarnoj utrci Mliječna staza 9. i 10. rujna UNICEF će okupiti građane, tvrtke i osobe iz javnog života, kako bi zajedno osigurali uspješan „start“ prve banke humanog mlijeka u Hrvatskoj.

U Europi banke humanog mlijeka imaju dugu tradiciju, a prva je osnovana u Beču prije više od sto godina. U Europi danas ima 214 banaka mlijeka, a među susjednim zemljama najviše ih djeluje u Italiji (njih 30).  Put prema ovoj incijativi osnivanja prve banke mlijeka u Hrvatskoj započele su 2012. godine udruga RODA, a prema Strateškom planu Ministarstva zdravstva otvaranje prve banke mlijeka očekuje se u 2018. godini.