Kako pomoći djetetu da oslobodi treme prije ispita ili nastupa

Trema je česta pojava kod djece, naročito kada se suočavaju s izazovima kao što su školski nastupi, pisani ispiti ili usmena odgovaranja.

Kao roditelj, učitelj ili skrbnik, možete učiniti mnogo kako biste djetetu pomogli da smanji tremu i razvije što bolje samopouzdanje.

OVDJE otkrivamo deset vještina za samopouzdanje djeteta

Donosimo nekoliko korisnih savjeta i strategija koje možete primijeniti

1. Razumijevanje Treme

Prije nego što počnemo pomagati djetetu, važno je razumjeti da je trema prirodna reakcija na stresne situacije. Ona nije nužno loša; u manjoj mjeri, može potaknuti dijete da bude fokusirano. No, previše treme može postati prepreka, što je razlog zašto je važno pomoći djetetu da je savlada.

2. Razgovarajte otvoreno o strahu i stresu

Dijete treba znati da je normalno osjećati nervozu u stresnim situacijama, kao što su nastupi ili ispiti. Ohrabrite ga da govori o svojim osjećajima ili strahovima.

Postavite pitanja poput:
> Što te najviše plaši u vezi s nastupom?
> Kako se osjećaš kad trebaš odgovarati pred razredom?
Ovaj otvoreni razgovor pomoći će djetetu da osvijesti svoje emocije i da shvati da nije samo u tome.

3. Vježbajte s djetetom

Priprema je ključ za smanjenje treme. Pomozite djetetu da se osjeća spremno kroz vježbu i ponavljanje. Ako se priprema za nastup, igrokaz ili recitaciju, možete mu pomoći da vježba pred obitelji ili prijateljima. Što više vježba, to će se osjećati sigurnije.

Ako se radi o školskom zadatku, možete organizirati “lažni test” kod kuće kako bi se dijete osjećalo opuštenije u stvarnoj situaciji.

4. Koristite tehnike opuštanja

Tehnike opuštanja mogu biti izuzetno korisne u trenucima intenzivne treme.

Naučite dijete nekoliko jednostavnih metoda opuštanja prije nekog javnog nastupa ili ispita, kao što su:
> Duboko disanje je sjajna pomoć kod smanjenja fizičkih simptoma treme kao što je primjerice ubrzani rad srca.
> Ohrabrite dijete da zamisli uspješan ishod nastupa ili ispita, neka vizualizira uspjeh.
> Lagano istezanje ili kratka šetnja može pomoći u oslobađanju napetosti prije nastupa.

5. Postavite realna očekivanja

Pomozite djetetu da razumije da nije nužno biti savršen. Pogreške su normalan dio svakog procesa učenja i nastupa. Postavljanjem realnih ciljeva, kao što su “Dat ću sve od sebe” ili “Bit ću zadovoljan/na što sam pokušao/la”, smanjujete pritisak i omogućujete djetetu da pristupi zadatku s manje treme.

6. Pohvalite svaki djetetov napredak, ne samo rezultat

Djeca često osjećaju pritisak da postignu određeni rezultat, bilo da je to uspješan nastup ili dobar rezultat na testu. Međutim, pohvala treba biti usmjerena na napredak, trud i rad, a ne isključivo na krajnji rezultat. Tako će dijete razumjeti da je proces važniji od savršenstva, što može značajno smanjiti tremu.

djeca trema strah tuga ljutnja

7. Učite zajedno s djetetom iz svake situacije

Nakon svakog iskustva, bilo da je uspješno ili ne, razgovarajte s djetetom o tome što je bilo dobro i što može poboljšati. Ovo će mu pomoći da bolje razumije svoje reakcije i kako se može pripremiti za slične situacije u budućnosti.

8. Razvijajte djetetovo samopouzdanje kroz pozitivna iskustva

Ako je moguće, omogućite djetetu pozitivna iskustva s nastupima ili testovima kroz manje, manje stresne situacije. Na primjer, neka se dijete pridruži manjoj grupi aktivnosti prije većeg nastupa ili neka odgovara na pitanja kod kuće prije nego što odgovara pred cijelim razredom.

9. Proučite i primijenite dječji razvoj socijalne i emocionalni inteligencije

Ponekad trema proizlazi iz straha od osude vršnjaka. Pomozite djetetu da razvije emocionalnu inteligenciju, učeći ga kako da bolje razumije svoje emocije i emocije drugih. Razvijanjem socijalnih vještina, dijete može bolje upravljati odnosima s vršnjacima, što također može smanjiti tremu.

Trema je prirodan dio života, a djeca kroz različite metode mogu naučiti kako se nositi s njom. Kao odrasli, važno je biti podrška djetetu, poticati otvorenu komunikaciju i pružiti mu alate koji će mu pomoći da s vremenom savlada stresne situacije. Redovita vježba, tehnike opuštanja i pohvale za trud ključni su elementi u smanjenju treme i jačanju samopouzdanja.

Ako se dijete suočava s izuzetno jakom tremom, razmislite o dodatnoj podršci stručnjaka, poput pedagoga ili psihologa, koji može pružiti dodatne tehnike i savjete.

Tekst: pedagogica Sanja Vukosav