Kako vježbati kod kuće s malom djecom i zašto bi to trebali raditi svi roditelji

Dragi roditelji, znamo da je svakodnevni život s malom djecom prava avantura, a ponekad i pomalo naporna! No, jeste li se ikad zapitali kako biste mogli iskoristiti tu energiju svojih mališana za nešto korisno i zabavno? Odgovor leži u jednostavnom, ali učinkovitom rješenju – zajedničko vježbanje!

Ne samo da ćete vi ostati u formi, nego ćete i pomoći djeci da se kreću, razvijaju i uče kroz igru.
U nastavku donosim savjete kako da vježbanje kod kuće postane zajednička avantura koju ćete svi voljeti. Jer, vjerujte, nije teško – samo treba malo mašte i dobre volje!
Ove nam savjete donosi ortoped prof. dr. sc. Antičević koji nam je rekao: “Mog reći da je vježbanje s malom djecom kod kuće itekako korisno – i za roditelje i za njih. Ne samo da je to prilika za kretanje, nego i za zajedničko provođenje kvalitetnog vremena, građenje zdravih navika i razvijanje motoričkih sposobnosti kod najmlađih.”

Trebaju li djeca vježbati?

Kratko i jasno- da, apsolutno! Međutim, ovdje ne govorimo o tome da mališane stavite na traku za trčanje ili im dadeš utege. Za malu djecu, vježbanje je igra. Njihovo tijelo u toj fazi života prirodno traži kretanje – trčanje, skakanje, penjanje – sve je to njihov način da otkrivaju svijet i razvijaju koordinaciju, ravnotežu, snagu i fleksibilnost.

Dakle, ne treba brinuti o tome da im se organizira formalni trening. Kretanje kroz igru je najbolji oblik vježbanja za djecu.
A što to znači za roditelje? Pa, znači da se možete pridružiti! :) Osim što ćete im pomoći u razvoju, vježbat ćete i vi, a vjerojatno ćete se svi skupa i dobro nasmijati.

E sad, kako izgleda taj trening kod kuće? Evo nekoliko zabavnih prijedloga:

vjezbanje igranje djeca roditelj mama

1. „Vježbe oponašanja životinja“

Djeca vole imitirati životinje. Možete napraviti „životinjski poligon“ po kući ili dvorištu.
Na primjer:
> Medvjeđi hod – hodate na sve četiri
> Skakanje kao žaba – čučanj pa visoko skačete
> Hodanje kao rak – ruke i noge iza sebe, hodate unazad
> Letenje kao ptica – širite ruke i „letite“ po prostoriji
Ne samo da je ovo zabavno, nego itekako aktivira cijelo tijelo i potiče kreativnost. Vidite, djeca ovako ne samo da razvijaju mišiće, nego i maštu!

2. „Skakačke igre“

> Klasična igra „školice“ – ako imate pločice, kredom nacrtajte „polja“ ili koristite ljepljivu traku
> Skakanje u dalj iz čučnja – vidite tko može dalje doskočiti
Skakanje razvija mišiće nogu, ravnotežu i koordinaciju, a istovremeno im troši energiju (što znači malo mirniji dan kasnije, zar ne?).

3. „Mala trkačka staza“

Ako imate dovoljno prostora, možete napraviti malu stazu s preprekama od jastuka, stolaca ili plišanaca. Prelazite preko, ispod i oko prepreka! Ovako možete vježbati brze promjene smjera, stabilnost i okretnost.

4. Plesne zabave

Pusti muziku i zapleši s klincima! Ples je izvrstan način za kardiovaskularni trening, a oni će biti oduševljeni. Nema pravila, samo se krećite kako želite.

Koje su prednosti zajedničkog vježbanja?

Vježbanje s djecom pruža priliku za kvalitetno vrijeme. Uz sve obaveze, malo zajedničkog kretanja može značiti puno.
Također, djeca uče kroz oponašanje. Ako vas vide kako vježbate i uživate u tome, puno je veća šansa da će i oni razviti pozitivan odnos prema fizičkoj aktivnosti.
Naravno, vježbanje je korisno za vas oboje. Bolja kondicija, bolji san, manje stresa.
I na kraju, najvažniji je faktor zabave. Zajedničko smijanje, “glupiranje” i kretanje čini vježbanje lakšim i za vas i za djecu.

Koliko često i koliko dugo treba vježbati s djecom?

Za malu djecu, nema striktnih pravila. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) je da djeca u dobi od 3 do 5 godina trebaju biti fizički aktivna najmanje 3 sata dnevno – no, to ne mora biti odjednom. Ove aktivnosti uključuju igru, hodanje, trčanje i druge oblike spontanog kretanja.
Što se tiče roditelja, ako možete odvojiti barem 30 minuta kretanja dnevno uz djecu, na dobrom ste putu!

djeca igranje odgoj vjezbanje

Učinite to zabavnim!

Ključ vježbanja s djecom je zabava. Nemojte forsirati ozbiljne treninge, dovoljno je kretati se zajedno, smijati i uživati. Iako vam možda ne zvuči kao ozbiljan trening, vjerujte, nakon nekoliko krugova „medvjeđeg hoda“ ili skakanja kao žaba, osjetit ćeš da vaši mišići rade! :)

Vježbanje kod kuće s malom djecom može biti fantastičan način da ostaneš aktivan i pritom uživaš u društvu svojih mališana. Sjećaj se – vježbanje je igra, i to ne samo za djecu, nego i za tebe.

Za kraj, mala motivacija!
Kad vidite osmijeh na licu svog djeteta nakon dobre igre, shvatit ćeš da ste ujedno i vi pobjednici u svom treningu za taj dan! 😊

Tekst: ortoped prof. dr. sc. Antičević