Didaktičke igračke

Bebe se od samih početaka svog života moraju snaći u svom okruženju. Osim hrane i dovoljno sna treba im osigurati i zabavu kako bi kroz igru i istraživanje napredovale u svom razvoju jer dijete u svakom trenutku uči i stječe nove vještine.

U prvim mjesecima bebe uglavnom gledaju, osluškuju i dodiruju stvari koje ih okružuju. Zvečke, čim raznobojni predmeti u bebinoj blizini zadovoljit će potrebe za otkrivanjem novih stvari. Dijete svojim prvim reakcijama možda neće odmah znati što treba raditi s pojedinim predmetom. Manji šareni mekani jastučić u dječjem krevetiću može pomoći u razvoju motorike bebe. Razni objekti koji okružuju dijete privući će njihovu pažnju i potaknuti istraživački duh.

dijete-igracka-1

U kasnijem periodu s otprilike šest mjeseci dodir će postati prvenstveni osjećaj u otkrivanju svijeta. U tom dobu preporučuje se djetetu omogućiti didaktičke igračke, različitih tekstura, oblika i stupnja tvrdoće kako bi se dijete moglo upoznati s mekšim, tvrđim, sjajnim, toplim predmetima. Svaki novi oblik i teksturu koju beba susreće po prvi puta će biti interesantni. Pri tom roditelji trebaju imati na umu kako predmeti koje stavljaju djetetu za igru moraju biti dovoljno veliki kako ih se ne bi moglo progutati i moraju biti sigurni za upotrebu. Didaktička igračka potaknuti će kod djeteta razvoj motoričkih sposobnosti, prvenstveno koordinaciju između očiju i ruku, kognitivnih sposobnosti kao i razvoj inteligencije.

Oko godine dana djeca postaju svjesna svoj postupaka te počinju povezivati pojedine akcije kao što su ispuštanje lopte koja se potom otkotrlja, istraživanje pokretnih dijelova na igračkama, slaganje predmeta na hrpu.

Osim igračaka svakodnevni predmeti koji okružuju dijete poput drvenih žlica, kartonskih valjaka od papirnatih ručnika, praznih staklenki koje se kotrljaju ispred djeteta mogu u čas stvoriti veselu zabavu. Prazne papirnate kutije koje se mogu otvoriti i zatvoriti također će predstavljati dobru zabavu i pomoći će u učenju i shvaćanju svijeta oko sebe.

dijete-igracka-2

U početku djeca se vole više igrati sama međutim njihovim odrastanje sve više će tražiti društvo za igru a čak će početi i zahtijevati društvo osoba iz njihove blizine.

U svakom slučaju pripazite koje materijale dajte djetetu u ruke jer smo u zadnje vrijeme svjedoci velikog broja povlačenja proizvoda iz trgovina radi opasnih tvari od kojih su napravljeni.

Piše: Wishmama