Ovo je 10 stvari koje ne smijete govoriti djeci želite li im razviti samopoštovanje

Samopoštovanje je temelj sretnog i ispunjenog života, a odgoj u djetinjstvu ključno je razdoblje u kojem se ono gradi. Riječi koje upućujemo djeci imaju moć one ih mogu osnažiti, ali ih i povrijediti.

Iako možda nesvjesno, ponekad koristimo izraze koji mogu narušiti njihovo samopouzdanje i samopoštovanje. Donosimo 10 stvari koje ne smijete govoriti djeci i savjete kako ih zamijeniti pozitivnim porukama.

1. „Zašto nisi kao tvoj brat/sestra/prijatelj?“

Svako dijete je jedinstveno. Usporedbe s drugima mogu uzrokovati osjećaj manje vrijednosti i nesigurnost. Umjesto toga, fokusirajte se na djetetove vlastite kvalitete: „Vidiš koliko si napredovao/la u…“

2. „Ne plači, nije to ništa strašno.“

Omalovažavanje dječjih osjećaja može ih naučiti da potiskuju emocije. Umjesto toga, priznajte njihove osjećaje: „Vidim da te to rastužilo. Hoćeš li mi reći što se dogodilo?“

3. „Dosta mi je tebe!“

Ova rečenica može ostaviti dubok emocionalni trag i izazvati osjećaj odbačenosti. Bolji način izražavanja frustracije je: „Osjećam se umorno i trebam trenutak mira, razgovarat ćemo kasnije.“

4. „Baš si nespretan/nespretna!“

Djecu treba poticati, a ne obeshrabrivati. Umjesto toga, recite: „Svi ponekad pogriješimo, važno je da pokušamo ponovno.“

5. „Nikad ništa ne napraviš kako treba.“

Generaliziranje može stvoriti osjećaj nesposobnosti. Umjesto toga, budite konstruktivni: „Ovo možeš napraviti bolje, evo kako…“

6. „Prestani biti tako osjetljiv/a.“

Djeca imaju pravo na svoje osjećaje. Podržite ih riječima: „Razumijem da te to pogodilo, kako ti mogu pomoći?“

7. „Ako se ne popraviš, neću te voljeti.“

Uvjetovana ljubav može biti iznimno štetna. Umjesto toga, naglasite: „Uvijek te volim, ali tvoje ponašanje sada nije u redu.“

8. „Ovo je sramota!“

Sram može stvoriti nesigurnost i strah od neuspjeha. Umjesto toga, usmjerite dijete na rješenje: „Svi griješimo, što možemo naučiti iz ovoga?“

9. „Zašto si tako tvrdoglav/a?“

Umjesto da djetetovu odlučnost doživite negativno, pohvalite upornost: „Vidim da imaš svoje mišljenje, hajde da pronađemo kompromis.“

10. „Ne možeš to.“

Ova rečenica može ograničiti djetetovo samopouzdanje. Umjesto toga, ohrabrite ga: „Pokušaj, vjerujem u tebe!“

Riječi koje koristimo u odgoju ostavljaju dugotrajan trag na dječjem samopoštovanju. Umjesto kritika i obeshrabrujućih komentara, pružimo djeci podršku i ljubav kroz ohrabrujuće poruke. Tako ćemo im pomoći da izrastu u samopouzdane i sretne ljude!

Tekst: Vanja Horvat