Kada i zašto ići na oftalmološki pregled djeteta

Kada se dijete rodi njegov vid nije u potpunosti razvijen, a tek nakon poroda započinje intenzivan razvoj vida vidnim podražajima.

Na probleme s vidom se može posumnjati kada dijete navrši 3 godine.
Nakon djetetovih navršenih 3 godine roditelj bi dijete trebao odvesti na preventivni rutinski pregled kod oftalmologa. Čak i ako se čini da je sa djetetovim vidom sve u redu na pregled se mora otići. Bez obzira da li dijete sve dobro vidi, važno je provjeriti oštrinu vida na oba oka zasebno.

Najčešći simptomi koji ukazuju na očne bolesti kod djecu su:

> ako dijete ne prati predemete pogledom
> neusklađenost pokreta očiju ili neprirodan položaj
> često trljanje očiju
> pretjerano crvenilo i suzenje očiju
> pretjerano približavanje TV-u
> bijela zjenica
> prilikom gledanja dijete naginje glavu, škilji i pokriva rukom jedno oko
> ritmički spontani trzaji očiju
> brzo zamranje kod čitanja
> vrtoglavica, umor ili glavobolja prilikom čitanja

Očne bolesti i stanja koja uzrokuju lošu vidnu oštrinu su najčešće refraktivne pogreške koje se mogu ispraviti kontaktnim lećama ili naočalama. Na loš vid mogu utjecati i povišni očni tlak, bolesti rožnice, tumori, zanučenje oćne leće, ozljede očiju, bolesti vidnog živca i mrežnice ili neki nasljedni poremećaji.

Ispravan oftalmološki pregled kod djece traje oko dva sata i obuhvaća testove za stereovid i strabizam, kompletan pregled stražnjeg i prednjeg segmenta oka, određivanje vidne oštrine na daljinu i blizinu te određivanje objektivne dioptrije i širenje zjenica.

Ako se poremećaj vida otkrije na vrijeme može se jednostavno liječiti, a važno je da je pregled prilagođen dobi djeteta prilikom čega se djetetu pregled nastoji učiniti što zanimljivijim.

Mnogi od poremećaja vida u dječjoj dobi jednostavno se liječe ako se otkriju na vrijeme. U Klinici Svjetlost oftalmološki pregled je prilagođen dobi djeteta pri čemu ga nastojimo djeci učiniti i što zanimljivijim.
Ana Zibar