Trudnoća je zaista “drugo stanje” za svaku ženu, a prehrana je vrlo važan dio svake trudničke prehrane kako za samu trudnicu tako i za njenu bebu.
Trudnoća i prehrana idu ruku pod ruku svih devet mjeseci u svim fazama trudnoće, no postoje važne hranjive tvari za svaku trudnicu ali i one koje bi buduće mame trebale izbjegavati.
Donosimo popis namirnica koje bi trudnice trebale izbjegavati ili ih konzumirati s velikim oprezom u vrijeme trudnoće
Uvijek je najbolje za svaku osobu a pogotovo trudnicu jesti svježe namirnice odnosno svježe pripremljenu hranu.
Plodovi mora i riba
Određene vrste riba u sebi sadržavaju nešto veće količine žive koja mogu uzrokovati oštećenja mozga i usporavanje razvoja ploda, posebno u ranim fazama trudnoće. Trudnice bi trebale od riba izbjegavati sabljarku, skušu, tunu i morskog psa.
Sirevi u trudnoći
Različite vrste sireva, posebno oni topljeni i neke dimljene varijante, mogu stvarati velike probleme majki i djetetu tijekom trudnoće, stoga ih je preporučljivo izbjegavati. Svježe sireve u bilo kojem obliku najbolje je porpuno izbjegavati. Naime, trudnice bi smjele jesti samo sireve izrađene od pasteriziranog mlijeka.
Jaja u trudničkoj prehrani
nedovoljno pečena ili kuhana jaja mogu donijeti u vaš organizam bakteriju Salmonella spp. koja nažalost može izazvati pobačaj ili preuranjene trudove, zato svježa jaja i proizvode od nekuhanih jaja najbolje potpuno izbaciti iz trudničke prehrane.
Voće i povrće u trudnoći – kako ga trebaju jesti trudnice
I voće i povrće, nažalost u današnjim vremenima, sadrži jako puno pesticidima i ostalih prljavština koje nakupi pri transportu tako da može imati na sebi mnoge parazite i uzročnike raznih bolesti ili većih mučnina.
Najsigurnije je, nakon dobrog pranja, oguliti koru voća i tako ga konzumirati, a povrće je najbolje jesti prokuhano.
Nepasterizirani voćni sokovi
Nema ništa zdravijeg od svježe cijeđenog voćnog soka, ali svakako treba imati na umu da voće može sadržavati bakteriju koja uzrokuje salmonelu, te bakteriju Escherichia coli, ali i mnoge druge bakterije koje mogu uzrokovati razne probleme pa samim tim i ugroziti trudnoću.
Trudnoća i kava i gdje sve ima kofeina?
Kofein je sastavni dio mnogih pića i napitaka, a najpoznatiji su kava i čajevi.
Kavu i neke čajeve stoga treba konzumirati s oprezom i vrlo dozirano u trudnoći, što konkretno znači jedna do dvije dnevno.
OVDJE saznajte koji su zdravi čajevi za trudnice
Mnogi biljni čajevi mogu se bez straha piti tijekom trudnoće, međutim postoje vrste koje mogu izazvati neželjene reakcije.
Najsigurnije je piti blage biljne pripravke ili kako ih još zovemo čajeve, poput čaj od kamilice, voćne čaje.
Svakako treba svesti na najmanju moguću količinu, jednu šalicu dnevno, jake čajeve koji sadrže tein i kofein. Također, tijekom trudnoće treba izbjegavati čajne mješavine iz neprovjerenih izvora.
Alkohol u trudnoći
Trudnice koje su konzumirale alkoholna pića prije nego što su saznale da su trudne trebale bi momentalno prestati konzumirati alkohol, a alkohol je potrebno potpuno izbjegavati i za vrijeme dojenja.
OVDJE saznajte što o alkoholu i njegovom utjecaju u trudnoći govori dr. Radončić
Mnoge trudnice smatraju da čaša vina ne škodi bebi